Co zrobić w przypadku stłuczki?

0
20

Jakiekolwiek zdarzenie drogowe to duży stres dla kierowcy. Nie ma znaczenia, czy stłuczka była wynikiem jego nieuwagi, czy też osoba prowadząca inny pojazd nie zachowała ostrożności. To zawsze kłopot, z którym nie wiemy, jak sobie poradzić, szczególnie jeśli doradcą są emocje i nerwy. Najważniejszą zasadą jest spokój i zapewnienie bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo na drodze jest kluczowe. Pierwszą czynnością, jaką wykonajcie, jest sprawdzenie, czy nikomu nic się nie stało. Czasami z pozoru lekkie uderzenie w inny pojazd może wywołać różnorodne dolegliwości. Jeśli nie ma rannych, powinniście zabezpieczyć miejsce stłuczki trójkątami ostrzegawczymi lub zjechać na pobocze. Ten zabieg jest niezbędny, aby inni kierowcy przypadkowo nie uderzyli w wasz samochód.

Warto zrobić dokładne zdjęcia pojazdów, a także drogi, na której doszło do stłuczki. Pozwoli to, w przypadku sporu ze sprawcą, udowodnić choćby ustawienie aut czy odległość między nimi. Dobrze jest także wyposażyć samochód w wideorejestrator, który pozwoli odtworzyć trasę, warunki drogowe, a także sam przebieg zdarzenia. Korzystając z pożyczki przez Internet, kupcie dobrej jakości urządzenie, rejestrujące obraz w wysokiej rozdzielczości.

Czy policja jest potrzebna?

Obecność policjantów na miejscu stłuczki nie jest niezbędna. Pamiętajcie jednak, aby należycie zabezpieczyć przede wszystkim własne interesy. Jeśli sprawca zdarzenia nie uchyla się od odpowiedzialności, posiada przy sobie dokumenty, wystarczy, że spiszecie wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. To wystarczy, aby skorzystać z przysługującej w takiej sytuacji likwidacji szkody z ubezpieczenia OC winnego.

Jeśli natomiast zauważycie dziwne zachowanie sprawcy, chęć ucieczki lub przerzucenia na was winy za zdarzenie, wezwijcie policję. Funkcjonariusze na miejscu wykonają oględziny, spiszą notatki, które będą bardzo ważnym dowodem podczas starania się o odszkodowanie. Pamiętajcie, aby uzyskać od policjantów kopię sporządzonych przez nich dokumentów, które następnie przekażecie ubezpieczycielowi.

Ubezpieczenie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dokumentacja z miejsca kolizji ma kluczowe znaczenie w późniejszym ubieganiu się o odszkodowanie. W zależności od posiadanej polisy, przysługuje wam pomoc ze strony ubezpieczyciela. Niektóre warianty obejmują transport uszkodzonego samochodu lawetą, auto zastępcze czy pokrycie kosztów przejazdu taksówką. Jeśli jesteście poszkodowanymi, wszystkie koszty będą pokryte z polisy sprawcy.

Ubezpieczenia komunikacyjne to trudny temat, dlatego też w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktujcie się bezpośrednio z firmą, która wystawiła polisę. W sytuacjach spornych z kolei, warto skorzystać z pomocy specjalistów, zajmujących się procedurami odszkodowawczymi. Pożyczki przez Internet pomogą w sfinansowaniu wstępnych opłat dla osoby, która poprowadzi waszą sprawę i zawalczy o należne odszkodowanie.

W przypadku stłuczki na drodze najważniejsze jest zachowanie spokoju i dopełnienie wszelkich formalności, aby uniknąć kłopotów z późniejszym odszkodowaniem. Na etapie zawierania polisy ubezpieczeniowej sprawdźcie dokładnie, jakie warunki oferuje ubezpieczyciel, a także, na co możecie liczyć podczas zdarzenia drogowego. Pożyczki przez Internet są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcecie kupić pełen pakiet ubezpieczeniowy, który zabezpieczy was przed przykrymi konsekwencjami stłuczki, zderzenia czy poważniejszego wypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here