Do czego służą i w czym mogą pomóc anteny LTE? Podstawowe informacje

0
856
Rosario, 25 de diciembre de2012. Telefonía celular. . Foto: Enrique Rodríguez Moreno

Anteny LTE odpowiadają za wzmocnienie sygnału sieciowego, dzięki czemu dostęp do internetu staje się płynniejszy i stabilniejszy. Kłopoty z zasięgiem to problem, które skutecznie może być rozwiązany dzięki antenie LTE. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Anteny LTE – gdy sygnał potrzebuje wsparcia

Dostęp do internetu w technologii LTE, oferowany m.in. przez wiele sieci telefonii komórkowej, staje się coraz powszechniejszy. Technologia umożliwia osiągnięcie takiego stopnia przepływności, który charakterystyczny jest nawet dla parametrów sieci lokalnych dostawców internetowych. Niestety, nie zawsze tak się dzieje – wciąż w wielu lokalizacjach dostęp do sieci może być niewystarczający. Jeśli sygnał jest słaby lub gdy połączenie nie jest stabilne i co jakiś czas się je traci, to znak, że najwyższy czas zaopatrzyć się w urządzenie pomocnicze.

Anteny LTE stosowane są w sytuacji, w której wskaźnik siły sygnału na danym urządzeniu odbiorczym (modem, telefon komórkowy) pokazuje niski poziom. Sygnał sieciowy odbierany poniżej -85d BM to znak, że zakup dodatkowej anteny LTE jest wręcz koniecznością. Mało „kresek” zasięgu sygnału na urządzeniu, np. w telefonie, to jednak nie jedyne wskazanie, kiedy należy zaopatrzyć się w antenę. Przerywany sygnał, częsty brak dostępu do internetu, nawet na kilka sekund, potrafi skutecznie zaburzyć wykonywanie wielu czynności – pracę, oglądanie filmu przez internet, który ładuje się na bieżąco, czy też rozgrywki w grach komputerowych.

Czym warto się kierować podczas wyboru anteny LTE?

Podłączona do modemu zewnętrzna antena LTE może być umieszczona na dachu lub np. na balkonie. Przed wyborem konkretnego produktu należy przede wszystkim sprawdzić parametry posiadanego urządzenia odbierającego sygnał od sieci, czyli najczęściej modemu. Można to zrobić poprzez otwarcie panelu diagnostycznego. W przypadku trudności kontakt z operatorem na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości. Wybierając antenę LTE, należy upewnić się, czy na pewno jest to produkt działający w technologii LTE – istnieje wiele anten przeznaczonych do transmisji tylko GPRS, EDGE czy HSPA+.

Dobra antena powinna być szerokopasmowa, gdyż wówczas umożliwia tworzenie nowych pasm LTE i ich agregowanie. Co więcej, istotny jest także producent. Zastanawiając się nad wyborem anteny LTE, warto sprawdzić historię producenta, długość jego funkcjonowania na rynku i opinie o oferowanych przez niego produktach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here