Ile kosztuje dobry tablet?

0
2

Co oznacza dokładnie określenie, że tablet jest dobry? W takim przypadku chodzi nie tylko o rzeczy dobre obiektywnie – np. wydajne podzespoły i dobre parametry, ale tez to, czy konkretny model spełnia czyjeś oczekiwania.

Do czego tablet?

Tablet to coś pomiędzy smartfonem i laptopem. Jego wyświetlacz ma zazwyczaj od 7 do 12 cali. Do wielu większych modeli można dokupić dedykowaną klawiaturę zewnętrzną. Można za jego pośrednictwem korzystać z sieci, oglądać filmy albo grać w gry. Dla wielu to sposób na kontakty służbowe poza miejscem pracy.lub na kontakty w ogóle.

To, czego odkładnie oczekuje się od tabletu, zależy od konkretnego użytkownika. Dla wielu istotne będzie, żeby tablet miał przekątną nie mniejszą, niż 10 cali ,bo będzie używany przede wszystkim do oglądania filmów i  przeglądania Internetu. Jeśli ma służyć do gier, powinien mieć odpowiednio dużo pamięci operacyjnej oraz odpowiedni procesor.

Co składa się na cenę tabletu?

Na cenę tabletów składają się takie parametry, jak:

  • ilość miejsca na dane w pamięci wbudowanej oraz to, o jaką wielkość można ją rozbudować poprzez dodatkową kartę pamięci. Niektóre tablety współpracują np. c kartami o maksymalnej pojemności 32-64 GB
  • ilość pamięci operacyjnej – dzisiaj najtańsze tablety, ale już znanych firm mają minimum 2 GB (choć zdarzają się  i modele z 1 GB) – wystarcza to do przeglądania sieci, ale do obsługi wielu aplikacji już nie; absolutnym rozsądnym minimum takiej pamięci są dzisiaj 4 GB wzwyż.
  • ilość rdzeni procesora – w tańszych modelach stosuje się dzisiaj najczęściej procesory 4-rdzeniowe, w tych bardziej godnych uwagi – 8-rdzeniowe
  • wielkość urządzenia
  • pojemność baterii
  • obecność modemu i jego zaawansowanie (min,. LTE)
  • jakość obudowy.

Trzeba przy tym pamiętać, że dobry tablet będzie kumulował w sobie dobre parametry wszystkich składników, a nie polegał tylko na jednym, czy dwóch. dodatkowo, warto też szukać wśród produktów znanych firm – często łatwiej zgłosić wtedy reklamację, czy naprawić tablet przy użyciu markowych części z pewnego źródła.

To co z tą ceną?

Przeciętny tablet, który nie zawiedzie przy przeglądaniu sieci, obsłudze poczty elektronicznej i aplikacji codziennego użytku (bankowość, pogodynka, tworzenie plików tekstowych, obróbka zdjęć darmowymi aplikacjami, media społecznościowe), można już spokojnie zakupić w przedziale cenowym 500-1000 zł. Warto sprawdzić ranking tabletów na Tabletysklep.pl.

Natomiast, jeżeli użytkownik liczy też na większą wytrzymałość przy kilkugodzinnym użytkowaniu każdego dnia, długie działanie pojemnej baterii przez przynajmniej 2-3 lata i brak nadwrażliwości na uszkodzenia mechaniczne, niestety, trzeba będzie zainwestować nawet ponad 1000-1200 zł. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ceny niektórych tabletów sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Czasem bywa to spowodowane ilością opcji, innym razem, wpływ na cenę ma też marka produktu.

Co dla Ciebie oznacz, że tablet jest dobry i wart swojej ceny?

Określ dokładnie, do czego potrzebny Ci będzie tablet i porównaj parametry tabletów z dostępnej dla siebie półki cenowej. Kupując tego typu sprzęt, warto wykorzystywać w pełni jego możliwości i płacić dokładnie za to, z czego będzie się stale korzystało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here