Jak działa reflektometr optyczny?

0
11

Reflektometr optyczny to jedno z tych urządzeń, którego nie może zabraknąć na wyposażeniu osób pracujących w branży telekomunikacyjnej. To właśnie dzięki niemu możliwe jest dokonanie pomiarów pozwalających na ocenę jakościową oraz ilościową zdarzeń, które wystąpiły w torze światłowodowym. Posiadając tego typu przyrząd pomiarowy specjaliści, są przygotowani na ewentualne usterki przewodów.

Mimo że światłowody znane są ze swojej dużej efektywności pod względem działania, to również i w ich przypadku praca może zostać zakłócona przez wiele różnych czynników. Dlatego też niezbędnym przyrządem pomiarowym, dzięki któremu możliwa jest analiza toru światłowodowego pod względem występujących jakościowych i ilościowych zdarzeń, jest reflektometr światłowodowy. Specjaliści, którzy korzystają ze wspomnianego urządzenia, są w stanie dokładnie zlokalizować i ustalić przyczyny awarii lub uszkodzenia włókna, co z kolei pozwoli im na szybkie usunięcie/naprawdę usterki, dzięki czemu z powrotem zostanie przywrócona możliwość przesyłania i odbierania danych.

Zasada działania

Reflektometr optyczny działa na zasadzie porównywania parametrów impulsu pomiarowego, tj. urządzenie wysyła/wprowadza do przewodu impulsy światła o krótkim czasie trwania. Następnie dokonuje pomiaru powracającego sygnału w funkcji czasu. To pozwala na odczytanie nie tylko długości przewodu, tłumienności całkowitej i jednostkowej, czy też jego budowy, ale co ważniejsze ustalenie miejsca i charakteru uszkodzenia. W końcu należy pamiętać, że impulsy w światłowodach mogą napotkać na miejsca, w których sygnał zostaje odbity i rozproszony, przez co część światła emitowana jest w przeciwnym kierunku. Reflektometr światłowodowy tworzy raporty, na podstawie których specjaliści mają możliwość sprawdzenia, czy dana awaria spowodowana była na skutek uszkodzenia mechanicznego przewodu, czy też na skutek zabrudzeń złączy lub niepoprawnego wykonania spawów światłowodowych.

Jakie zalety posiadają tego typu przyrządy pomiarowe

Reflektometry optyczne to urządzenia, których nie może zabraknąć na wyposażeniu niejednego technika, montera lub serwisanta, którego praca jest ściśle związana z sieciami wykonanymi w technologii światłowodowej. Stosowanie omawianych przyrządów pomiarowych niesie za sobą szereg wymiernych korzyści, a to za sprawą tego, że charakteryzują się one m.in.:

  • dużą skutecznością wykrywania usterek;

  • niezawodnością podczas namierzania uszkodzeń nawet na wczesnym etapie awarii.

Nic więc dziwnego, że obecnie bez reflektometrów optycznych branża telekomunikacyjna nie mogłaby działać aż tak sprawnie.

Najlepszej jakości reflektometry optyczne znajdziesz na stronie https://www.teleoptics.com.pl/produkty/aparatura-diagnostyczno-pomiarowa/reflektometr-optyczny-mts-2000/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here