Wybieramy drukarkę do domowego biura

0
169

Potrzebujesz kompaktowego sprzętu, na którym szybko wydrukujesz potrzebne dokumenty? Dziś znalezienie dobrej drukarki nie jest już problemem, a drukowanie w domu – luksusem. Zastanawiasz się, jaki rodzaj drukarki sprawdzi się w domowych warunkach? Sprawdźmy, czym kierować się przy wyborze drukarki do domowego biura.

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się przy wyborze nowej drukarki to to o jej rodzaj. Na rynku znajdziemy modele laserowe oraz atramentowe. Czym się różnią i który lepiej sprawdzi się w domowych warunkach?

Drukarka laserowa

Drukarka laserowa do drukowania wykorzystuje toner, którego cząstki są rozprowadzane po powierzchni papieru za pomocą światłoczułego bębna. To eksploatacyjny element, który trzeba wymieniać. Dobrze jest więc jego cenę włączyć w całkowite koszty użytkowania drukarki. Bęben należy wymieniać co 10.000-60.000 wydrukowanych stron, w zależności od modelu.

Zalety drukarek laserowych:

– niewielkie koszty eksploatacji

– duża szybkość wydruku

– wysoka jakość wydruku

Wady drukarek laserowych:

– wyższa cena w stosunku do modeli atramentowych

– konieczność wyboru pomiędzy modelem drukującym w kolorze lub w czerni.

Drukarka atramentowa

Działanie drukarki atramentowej polega na pokrywaniem powierzchni papieru kroplami tuszu. Pojemniki z tuszem w tym przypadku przemieszcza głowica. Drukarki atramentowe częściej wybiera się, jeśli oprócz dokumentów w domu chcemy drukować również fotografie i grafiki. Drukarki atramentowe są uniwersalne, dzięki czemu sprawdzą się do drukowania w domowych warunkach. Przed wyborem konkretnej marki i modelu nie należy jednak kierować się jedynie ceną urządzenia, ale również kosztami tuszy, które trzeba będzie uzupełniać. Jeżeli interesuje Cię zakup drukarki atramentowej, sprawdź koszty tuszu do drukarki i zdecyduj, czy model atramentowy to wybór dla Ciebie.

Zalety drukarek atramentowych:

– niskie ceny urządzenia

– często kompaktowe rozmiary

– zawsze możliwość druku w kolorze

– niewielki hałas.

Wady drukarek atramentowych:

– niższa prędkość drukowania

– niższa jakość wydruku

– możliwe wysokie koszty eksploatacji ze względu na koszty atramentu.

Jakie parametry są istotne w przypadku drukarki do domu?

Bez względu na to, jaki rodzaj drukarki lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, warto zwrócić uwagę również na inne parametry tych sprzętów. Które mają największy wpływ na użytkowanie drukarki?

Szybkość drukowania. Ten parametr będzie dla Ciebie istotny przede wszystkim wtedy, jeśli chcesz intensywnie korzystać z drukarki. Większą prędkość zapewniają modele laserowe. W przypadku standardowego wykorzystywania drukarki w domowym zaciszu wystarczy standardowa prędkość od 4 do 10 stron na minutę.

Drukowanie bezprzewodowe. Coraz częściej rezygnujemy z kabli na rzecz połączenia bezprzewodowego. Jeśli chcesz drukować dokumenty z telefonu lub laptopa, który często przenosisz, sprawdź, czy Twoja nowa drukarka umożliwia łączność bezprzewodową.

Rozmiar drukarki. To istotna kwestia w przypadku domowego urządzenia. Laserowe sprzęty z reguły zajmują więcej miejsca i nie zawsze możemy sobie pozwolić na ustawienie ich w salonie czy domowym biurze. Jeżeli z drukarki będziesz korzystać jedynie raz na jakiś czas, swojego nowego sprzętu szukaj wśród modeli atramentowych. Wiele z nich ma kompaktowe rozmiary i bez problemu zmieści się na biurku lub w wolnym kącie na komodzie.

Szukasz najlepszego modelu dla siebie? Sprawdź polecane drukarki i zobacz, która z nich sprawdzi się w Twoim domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here