Dysk SSD – czyli jak przyśpieszyć swój komputer
Popularność dysków HDD wynika przede wszystkim z ceny w stosunku do dużej przestrzeni przechowywania danych. Jednak cena idzie w parze z jakością – dostępne na rynku dyski twarde są wolne, mniej komfortowe w wykonywaniu codziennych czynności na komputerze i w dodatku działają o wiele głośniej niż dyski SSD. Rosnące potrzeby użytkowników komputerów sprawiają, że szybkość działania staje się priorytetem, a popularność dysków SSD w stosunku do tradycyjnych dysków talerzowych staje się coraz większa.
Wyższa prędkość zapisu danych
Dyski SSD są to dyski półprzewodnikowe, zbudowane na pamięci typu flash. Ich technologia opiera się na kościach, do których może następować równoległy dostęp. Dzięki temu prędkość zapisu i odczytu nie wpływa na prędkość pojedynczej kości, a to sprawia, że dyski SSD są do kilkudziesięciu razy szybsze niż dyski HDD. Zapis i odczyt występują niemal bez opóźnień. To właśnie prędkość często decyduje o cenie dysków.
Szybkość dysku w codziennym użytkowaniu
O tym, jaka jest różnica w prędkości między dyskami HDD a SSD, można przekonać się niemal na każdym kroku. Spowalniające komputer operacje nie są problemem dla dysków SSD. Jakość użytkowania podczas codziennej pracy także ulegnie poprawie. W przypadku dysków HDD spowolnienie mogło powodować klikanie w dużą ilość zakładek w przeglądarce internetowej czy obsługiwanie kilku wymagających programów. Dysk SSD nie będzie się zacinał przy dużej ilości otwartych stron internetowych czy programów. Ponadto prędkość SSD wpływa także na pracę oprogramowania Windows, które poprzeć powolną pracę wielokrotnie stwarzało problemy właścicielom standardowych dysków.
Inne zalety SSD
Dyski półprzewodnikowe górują nad HDD niemal w każdej dziedzinie – są odporne na wstrząsy, mają wyższą tolerancję na skoki temperatur, a także zużywają mniej energii. Dzięki temu są coraz popularniejsze w wyposażeniu laptopów. Bateria utrzymująca dysk SSD potrafi działać dłużej niż w przypadku dysków talerzowych. Ponadto dyski SSD nie zawierają ruchomych elementów. Budowa dysku twardego to ruchome części, które przy większym obciążeniu wydają z siebie głośne dźwięki. Ten problem zna wielu użytkowników starych komputerów, bowiem sprzęt głośno chodził przy każdym obciążeniu. Posiadacze SSD nie muszą się tym martwić – dyski nie obciążają się tak szybko, a w dodatku nie pracują głośno.