Gdzie zarejestrować domenę?
W Polsce funkcję głównego operatora domen z rozszerzeniem .pl pełni NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Jeśli jesteś zainteresowany rejestracją danej nazwy, to musisz tego jednak dokonać u jednego z operatorów domen, którzy najczęściej pozwalają skorzystać z możliwości rejestracji wielu różnych rozszerzeń. Jak wybrać operatora domen i na co należy zwracać uwagę?
Wybór operatora domen
Choć może się wydawać, że to, u jakiego operatora zarejestrujesz swoją nazwę, nie ma większego znaczenia, to w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jeśli dokonasz złego wyboru, musisz się liczyć z wieloma problemami, m.in. z suportem czy z działaniem systemu administracyjnego. Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę, zanim wybierzesz danego operatora domen? Na wiele ważnych kwestii:
- Wybór rozszerzeń – zwróć uwagę na to, jakie rozszerzenia domen są dostępne u danego operatora. Czy jest ich naprawdę wiele? Czy dostępne są domeny regionalne? Czy możesz również rejestrować tzw. nowe domeny, takie jak choćby .marketing czy .club? Dla wygodnego zarządzania wszystkimi nazwami warto mieć je w jednym systemie.
- Ceny domen – warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę za pierwszy rok korzystania z danego adresu, ale również na cenę przedłużenia. Pamiętaj, że niektórzy operatorzy wymagają po rejestracji domeny minimum jednego przedłużenia – wcześniej abonent nie otrzyma kodu authinfo i tym samym nie będzie mieć możliwości transferu nazwy do innego operatora.
- Warunki promocji – jak wspomnieliśmy wyżej, operator może wymagać minimum jednego przedłużenia domeny. Zatem zanim skusisz się na rejestrację domeny za darmo, najpierw sprawdź, jaki jest regulamin promocji. Oczywiście obowiązek jednego przedłużenia nie musi oznaczać, że promocja jest nieopłacalna – o ile tylko jego cena nie jest bardzo wysoka. Dlatego w takich wypadkach warto brać pod uwagę koszt dwóch lat korzystania z domeny i porównywać oferty na tej podstawie.
- BOK – być może nigdy nie będziesz mieć potrzeby skorzystania z pomocy biura obsługi klienta, ale mimo wszystko warto sprawdzić, jak ono działa. Wyślij kilka pytań i sprawdź, jak długo poczekasz na odpowiedź. Koniecznie zadzwoń również na infolinię. Jak długo czekałeś, aż ktoś odbierze telefon? Czy otrzymałeś fachową pomoc?
- Zasady transferu domeny – jeśli będziesz zadowolony z operatora domen, to prawdopodobnie nie zmienisz go przez wiele lat. Co jeśli jednak przestanie on spełniać twoje oczekiwania? Wówczas domenę możesz przenieść do innego operatora, korzystając z transferu domeny. Żeby jednak było to możliwe, musisz posiadać kod authinfo, który otrzymasz od obecnego operatora. Pojawia się tylko pytanie, w jaki sposób go otrzymasz? Czy jest on dostępny automatycznie po zalogowaniu do panelu administracyjnego czy wydawany na pisemny wniosek? Kolejna kwestia dotyczy tego, czy dana firma wydaje ten kod bez problemów – warto sprawdzić to, np. czytając opinie w sieci. Jeśli dany operator sprawiał problemy, to prawdopodobnie internauci pisali o tym na forach branżowych.
- Wyszukiwanie domen – bardzo ważny jest również system wyszukiwania nazw na stronie operatora. Powinien on działać szybko. Po zobaczeniu wyników nie musisz się zastanawiać, gdzie zarejestrować domenę, tzn. jak tego dokonać – system powinien być domyślny, prosty w obsłudze nawet dla kogoś, kto nie ma w tym doświadczenia. Dodatkowo, powinien on również dawać przeróżne propozycje nazw – podobne do wybranych w różnych rozszerzeniach.
- Panel administracyjny – istotny szczególnie dla niedoświadczonych użytkowników, którzy nie wiedzą jeszcze, czym są serwery DNS i ogólnie, jak wykonywać poszczególne operacje na domenach. Do panelu administracyjnego powinna być dołączona instrukcja, z której dowiesz się, co oznaczają poszczególne określenia oraz jak dokonać zmiany istotnych ustawień. Dzięki temu twoje pierwsze kroki z zarządzaniem domenami będą po prostu łatwiejsze.
Operator domeny – on jest naprawdę ważny!
Wybór sprawdzonego operatora domen to gwarancja rozsądnych cen, braku problemów i solidnego systemu zarządzania nazwami. Dlatego nie decyduj się na przypadkową firmę!