Jak znaleźć idealne dla siebie kolumny podłogowe Hi-End?
Jeśli kochamy muzykę i zastanawiamy się nad tym, jak wypełnić dźwiękiem całą przestrzeń, rozwiązaniem, które w szczególny sposób powinno nas zainteresować, będą z pewnością kolumny wolnostojące znane też jako podłogowe.
Jeśli przy tym dysponujemy odpowiednią kwotą i uważamy, że możliwość cieszenia się idealnym dźwiękiem uzasadnia jej wydanie, z pewnością w szczególny sposób spodobają się nam kolumny podłogowe Hi-End – rozwiązanie stworzone z myślą o audiofilach. Jeszcze zanim zdecydujemy się na wykorzystanie ich w praktyce, powinniśmy jednak zastanowić się nad tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Na co zwracają uwagę kupujący?
Osoby, które zaopatrzyły się już w wysokiej klasy kolumny podłogowe zwykle potwierdzają, że podjęta przez nie decyzja nie była przypadkowa. Okazuje się jednak, że kryteria i cechy brane pod uwagę przez audiofilów nie zawsze są takie same. Na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim wielkość kolumn oraz miejsce ich ustawienia, nie bez znaczenia jest jednak i to, z ilu głośników zbudowana jest kolumna. Ogromna wagę przywiązuje się do parametrów technicznych, a także do subiektywnego odbioru jakości dźwięku. Ważne jest też źródło mocy, a także… kolor kolumny, która często stanowi prawdziwą ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje.
Ilość głośników w kolumnie
Kolumny podłogowe Hi-End różnią się od klasycznego rozwiązania tego typu przede wszystkim tym, że odtwarzają znakomicie wszystkie zakresy częstotliwości. Przeważnie, za każdy z zakresów odpowiada inny głośnik, same kolumny są przy tym budowane w oparciu o przynajmniej kilka koncepcji.
Gdy mamy do czynienia z dwudrożnymi kolumnami wolnostojącymi, dźwięk zwykle jest dzielony na dwa zakresy – wysokotonowy oraz nisko-średnio-tonowy. Taka kontrakcja jest charakterystyczna przede wszystkim dla kolumn podstawkowych, mamy z nią jednak do czynienia również w odniesieniu do kolumn podłogowych. Kolumny dwu i pół-drożne charakteryzują się z kolei tym, że składają się z zestawu obejmującego głośnik basowy, głośnik średnio-tonowy oraz głośnik wysoko-tonowy. Najbardziej wydajne wydają się jednak kolumny trój-drożne, a więc takie, które posiadają trzy oddzielne zakresy częstotliwości – każdy dla innego głośnika. Oczywiście, nie zawsze głośniki są dokładnie trzy, czasem mogą być ich bowiem cztery, a nawet pięć.
Membrana głośnikowa i jej znaczenie
Także to, z czego wykonane są głośniki nie pozostaje bez wpływu na ich końcową ocenę, jaka została przez nas wydana. Na pierwszy rzut oka membrany różnią się między sobą przede wszystkim powierzchnią oraz kolorem, to, z jakiego materiału są wykonane, również nie jest jednak bez znaczenia. Te, które są wykonane z papieru, pojawiają się przede wszystkim w kolumnach niskiej klasy. W tych bardziej wydajnych i nowocześniejszych możemy więc spotkać między innymi membrany polipropylenowe, aluminiowe, kewlarowe oraz wykonane z włókien węglowych. Także ich kształt może decydować o jakości kolumn, warto więc pamiętać o tym, że możemy natknąć się zarówno na kolumny kopułkowe i tubowe, jak i wstęgowe.
Wielkość kolumny i jej rola
Kolumny podłogowe Hi-End trafiają przede wszystkim do salonów, często jednak ustawia się je również w wyodrębnionych w pomieszczeniach pokojach muzycznych. Ich wielkość ma więc znaczenie między innymi dla dynamiki dźwięku. Co ważne, o nietrafionym zakupie możemy mówić zarówno wtedy, gdy zdecydujemy się na kolumny zbyt małe, jak i wtedy, gdy postawimy na rozwiązania zbyt duże. Warto więc pamiętać o tym, jak ważne jest dopasowanie ich przede wszystkim do naszych rzeczywistych potrzeb.