Najwydajniejsze nagłośnienie sal konferencyjnych

Odpowiednie nagłośnienie sal konferencyjnych ma ogromne znaczenie dla całego przebiegu wydarzenia. To właśnie nagłośnienie sali wpływa na to, czy zgromadzona publiczność zrozumie prelekcję czy wykład. Istnieje wiele rodzajów sprzętu, m.in. kolumny głośnikowe, mikrofony bezprzewodowe. Dobór odpowiednich urządzeń wpływa znacząco na jakość dźwięku. Jakie zatem konferencyjne nagłośnienie wybrać?

Przede wszystkim profesjonalne nagłośnienie sali konferencyjnej musi być dostosowane do różnych pomieszczeń oraz celów. Czym kierować się, wybierając głośniki oraz mikrofony? Czy możliwe jest samodzielne zaopatrzenie się w system nagłośnienia, czy lepiej postawić na sprawdzoną firmę?

Dlaczego nagłośnienie sal jest ważne?

Jeśli organizujemy różnorodne wydarzenia biznesowe, dobór odpowiednich głośników oraz dopasowanych mikrofonów powinien być przemyślany. Absolutnie nie możemy tego lekceważyć. Niestety, ale sytuacja, kiedy uczestnicy przybywają do sali konferencyjnej, siadają na swoich miejscach, a okazuje się, że sprzęt nagłaśniający nie działa, jest powszechna.

Minimalizacja ryzyka niepowodzenia

Bardzo często zdarza się, że prelegent chce włączyć film, a nie słychać dźwięku – jedynie szum. Czasami jest możliwa szybka wymiana nagłośnienia na inne, ale jeśli trwa naprawdę prestiżowe wydarzenie, nie będziemy wypraszać uczestników z sal konferencyjnych, by naprawić usterkę. To naprawdę bardzo zły PR. Problemy techniczne mogą zniszczyć całe wydarzenie, a publiczność będzie rozczarowana. Dobór odpowiedniego systemu nagłośnieniowego do sal konferencyjnych to konieczność.

Dobrej jakości sprzęt

Zarówno głośniki, jak i mikrofony dobrej jakości w dużej mierze przekładają się na sukces całego przedsięwzięcia. Bardzo ważnym aspektem jest to, aby widownia mogła swobodnie wszystko słyszeć. Po drugie, istotne jest również to, czy publiczność wszystko rozumie.

Te dwa podstawowe elementy wpływają na zainteresowanie oraz interakcję ze strony widowni. Odpowiednie nagłośnienie sali sprawi, że przekazana wiedza zostanie odpowiednio przyswojona. Nie ulega wątpliwości, że szkolenia, warsztaty, wykłady dadzą lepsze efekty, co przekłada się na zyski firmy.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Sale konferencyjne różnią się między sobą, dlatego mamy także różne systemy. Wśród tych najczęściej wybieranych można wyróżnić:

  • kinowe,
  • konferencyjne,
  • eventowe.

Różnią się one między sobą kilkoma aspektami. Przede wszystkim musimy zrozumieć, że dźwięk jest falą, która będzie rozchodzić się inaczej w zależności od otoczenia. Dobieramy odpowiednie systemy konferencyjne w zależności od wielkości oraz specyfikacji danej sali konferencyjnej. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku układu teatralnego, a inaczej wtedy, gdy widownia siedzi przy stołach w podkowę.

Układ widowni a system

Jeśli pomieszczenie oferuje układ w podkowę, przeważnie wybiera się multifony. To właśnie one pozwalają na prowadzenie swobodnej dyskusji. Jeśli zaś mamy układ teatralny, konieczne są całe zestawy głośników. Rozlokowane są one w różnych miejscach oraz połączone w skomplikowany system.

Jak wybrać mikrofony?

Prelegenci będą także z pewnością potrzebować mikrofonów bezprzewodowych, o ile chcemy, by mieli zagwarantowaną swobodę poruszania się. Jeśli osoba, która występuje, będzie stać w jednym miejscu, możliwe jest wykorzystanie mikrofonu przewodowego, mównicy lub prezydium.

Sprzęt kinowy

Jak wskazuje sama nazwa, jest to sprzęt zbliżony do tego, który jest wykorzystywany w kinach, podczas koncertów czy spektakli teatralnych. Kluczowe jest odpowiednie rozlokowanie głośników tak, by ze sobą współgrały i roznosiły dźwięk równomiernie po pomieszczeniu. Dzięki takiemu układowi, każda melodia brzmi głęboko, słowa są bardzo dobrze zrozumiałe – niezależnie od rzędu, w jakim siedzi dany widz. Tego rodzaju sprzęt można znaleźć m.in. w obiektach do rozrywki czy centrach targowych.

Sprzęt eventowy

Tego rodzaju sprzęt stosuje się podczas różnego rodzaju wydarzeń plenerowych, m.in. piknikach czy koncertach. Składa się on z bardzo wymagających i drogich urządzeń, które muszą być dostosowane i odporne na warunki pogodowe. Powinny także działać w różnych przestrzeniach.

Główna różnica pomiędzy tą wersją a wersją kinową jest taka, że w tym przypadku całość musi być mobilna. Dzięki temu można ją złożyć i przetransportować. Potrzebne będą w tym przypadku dodatkowe samochody oraz osoby odpowiedzialne za podłączenie sprzętu.

Własny sprzęt czy wynajem?

Jeśli zdecydujemy się na wynajem sprzętu nagłaśniającego na konferencję, należy pamiętać, że to nie wszystko. Trzeba dodatkowo odpowiednio nim operować. Szczególnie w przypadku imprez plenerowych przyda się wsparcie wykwalifikowanych osób. Firmy audiowizualne projektują i wykonują optymalny system, który będzie dopasowany do warunków elektroakustycznych pomieszczenia. Możemy być wtedy spokojni o niezawodność.

W przypadku kameralnych wydarzeń przeważnie możemy sobie poradzić przy użyciu komputera oraz klasycznych głośników. Problem pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z większą liczbą osób. Wtedy standardowe głośniki nie wystarczą, bo osoby z tylnych rzędów mogą niedokładnie słyszeć. Jeśli mamy możliwość, warto skorzystać z kompleksowej obsługi audiowizualnej. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu i nerwów.

Jak widać, organizując różnorodne wydarzenia, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, aby event był naprawdę udany. Współczesne systemy dają szeroki wachlarz możliwości, więc nie warto ryzykować, decydując się na słabej jakości sprzęt. Korzystając z profesjonalnej obsługi, mamy gwarancję odpowiedniej oprawy.

Dodaj komentarz