Słuchawki dla ucznia? Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy ich wyborze?
Wysoka jakość dźwięku to prawdopodobnie najważniejszy parametr, jaki interesuje Cię, kiedy wybierasz słuchawki. Istnieje wiele różnego rodzaju takich rozwiązań służących do nauki, słuchania muzyki czy do grania w gry komputerowe. Sprawdź, jakie wybrać dla siebie i dla Twojego dziecka!
Jakie słuchawki do nauki w domu?
Wśród słuchawek przeznaczonych do nauki, dla uczniów, królują głównie modele nauszne i wokółuszne, ponieważ pozwalają one odciąć się uczniom od szumów i hałasu z otoczenia. Jeśli masz więc w domu małe dziecko i ucznia, którzy przebywają w tym samym pomieszczeniu na co dzień, wytłumiające słuchawki nauszne i wokółuszne będą odpowiednim wyborem. Nawet przy dłuższym wykorzystywaniu ich do nauki czy do grania w gry wideo nie powodują one uciskania uszu.
Rodzaje słuchawek komputerowych
W sklepach dostępne są różne rodzaje słuchawek. Mają one nieco inne parametry i przeznaczenie. Słuchawki do komputera można podzielić na kilka kategorii:
- słuchawki nauszne,
- słuchawki douszne,
- słuchawki dokanałowe,
- słuchawki wokółuszne.
Jak sama nazwa wskazuje słuchawki nauszne nakłada się na uszy i są one uniwersalne w użyciu, ponieważ tak samo dobrze sprawdzą się do nauki, grania w gry komputerowe czy do słuchania muzyki.
Słuchawki douszne z kolei wkłada się jedynie do małżowiny usznej i najczęściej są one wybierane jako uzupełnienie dla smartfona np. do odtwarzania muzyki. Słuchawki dokanałowe umieszcza się w głębi ucha, dzięki czemu doskonale wytłumiają one dźwięki pochodzące z zewnątrz. Możesz skupić się jedynie na tym, co słyszysz z danego urządzenia. Podobnie jak słuchawki douszne, słuchawki dokanałowe najlepiej sprawdzają się w parze z telefonem, gdy zechcesz posłuchać muzyki lub radia. Są one proste w użyciu i bardzo poręczne, a ponadto są one w stanie zapewnić Ci wysokiej jakości dźwięk. Wystarczy wybrać takie słuchawki dokanałowe czy douszne, które mają odpowiednie dla Ciebie parametry.
Zupełnie inaczej wyglądają słuchawki wokółuszne, które znakomicie wytłumiają hałas i pozwalają na czerpanie przyjemności ze słuchania muzyki. To jeden z typów słuchawek nausznych.
Rozwiązania te różnią się od siebie wygodą użytkowania, jakością i wiernością odtwarzania dźwięku, natomiast pod względem budowy można je podzielić na bezprzewodowe i przewodowe.
W ofercie popularnych sklepów znajdziesz słuchawki Bluetooth, łączące się bezprzewodowo z urządzeniami, słuchawki gamingowe dla graczy, jak i słuchawki sportowe, które nie spadną nawet przy dynamicznej aktywności fizycznej. Zestawy słuchawkowe z kolei polecane są kierowcom, by mieli wolne ręce podczas jazdy samochodem i prowadzenia konwersacji.
Jakie parametry słuchawek są najważniejsze?
W zależności od tego, do czego docelowo planujesz wykorzystywać słuchawki, inne ich parametry będą dla Ciebie istotne. Jeśli jesteś melomanem i potrzebujesz sprzętu do słuchania muzyki, zwróć uwagę na takie cechy jak:
- zakres pasma przenoszenia,
- impedancja,
- dynamika głośników,
- długość kabla (w przypadku słuchawek przewodowych),
- tryb łączenia się z urządzeniem zewnętrznym (przy słuchawkach bezprzewodowych),
- regulator głośności,
- obecność mikrofonu – to szczególnie ważne w przypadku słuchawek do gier czy słuchawek do szkoły.
Zakres pasma przenoszenia to inaczej częstotliwość słuchawek. Najczęściej urządzenia takie obsługują od 20 do 2000 Hz, co odpowiada zakresowi dźwięków słyszalnych dla ludzkiego ucha. Jeśli chcesz zwiększyć głębię tego dźwięku, kup słuchawki o częstotliwości poniżej 20 Hz i powyżej 20000 Hz.
Impedancja mierzona jest w Ohmach i wskazuje, do jakich celów może służyć urządzenie. Zwykle proste modele słuchawek do laptopa czy smartfona mają impedancję na poziomie 30 Ohmów, a profesjonalne rozwiązania dla muzyków i DJ-ów będą miały impedancję powyżej 300 Ohm. Nie wybieraj słuchawek z wysoką impedancją, jeśli chcesz podłączać je tylko do smartfona czy laptopa, by odbywać lekcje i kursy online, ponieważ do działania będą one wymagały dodatkowego wzmacniacza słuchawkowego, a nie jest Ci on potrzebny w takich przypadkach.
Dynamika słuchawek jest wyrażana w decybelach. Ich wartość informuje o różnicy w głośności między dźwiękami cichymi i głośnymi. Jeśli dynamika jest wysoka, to słuchawki pozwolą Ci na wierne odtwarzanie dźwięków, bez jednoczesnej potrzeby regulowania głośności.
Dodatkowe możliwości słuchawek mogą, ale nie muszą być dla Ciebie istotne, warto jednak je znać. Takie sprzęty mogą mieć funkcję aktywnego usuwania szumów – w skrócie ANC od „Active Noise Cancelling”. Przyda się ona chociażby wtedy, gdy będziesz musiał słyszeć idealny dźwięk, np. podczas konferencji online, a znajdujesz się w stosunkowo głośnym miejscu. Dodatkowo słuchawki miewają opcję EAR – Ergonomic Acoustic Refinement, czyli kierowania dźwięku bezpośrednio do ucha, co możliwe jest dzięki zastosowanym materiałom i odpowiednio ukształtowanej komorze dźwiękowej.
Dlaczego warto zainwestować w słuchawki? Mogą być one np. potrzebne Twojemu dorastającemu dziecku do nauki. Rozmowy z nauczycielami, wspólne lekcje online czy szlifowanie umiejętności z języków obcych przez internet – to tylko wybrane przykłady, które świadczą o tym, że słuchawki mogą się przydać w każdym domu. Zapewniają one prywatność i dzięki nim możesz odciąć się niemal całkowicie od otoczenia. Rozmawiaj online w słuchawkach, słuchaj muzyki, ciesząc się wysoką jakością dźwięku generowanego przez membrany. Takie rozwiązania ułatwią codzienność np. studentom, którzy często dzielą pokoje ze współlokatorami. Podczas oglądania filmów lub grania w gry komputerowe nie będziesz przeszkadzać osobom, które znajdują się w Twoim otoczeniu.