Słuchawki douszne a dokanałowe – podstawowe różnice
Słuchawki douszne – charakterystyka
Umieszczane są w małżowinie usznej płytko, są więc małe, ale nie najmniejsze. Nie izolują od hałasów z zewnątrz, ponieważ nie uszczelniają całkowicie przewodu słuchowego. Ma to swoje plusy i minusy. Do plusów można zaliczyć to, iż często wybierają je osoby, które lubią poruszać się w przestrzeni miasta: słyszymy co się dzieje na około, ruch uliczny, sygnały dźwiękowe. A także dzięki nim nie wytwarza się wysokie ciśnienie w uchu, co podobno ma mniej szkodliwy wpływ na słuch. Idealnie również sprawdzą się w domu czy też podróży. Na minus trzeba odnotować jednak lekkie, przestrzenne brzmienie, które jest nie do końca idealne dla wyrafinowanych słuchaczy. Osoby uprawiające aktywnie sport mogą również zastanowić się nad tym typem słuchawek: modele bezprzewodowe Bluetooth zaczepiane często dodatkowo za ucho rzadziej wypadają ze względu na brak kabelka i ewentualne szarpnięcia za niego.
Słuchawki dokanałowe – charakterystyka
Służą do umieszczania bezpośrednio w kanale słuchowym – najgłębiej jak się da. Takie działanie powoduje lepszą izolację od dźwięków nas otaczających, a co za tym idzie czystsze brzmienie. Często nazywane są „pchełkami” ze względu na to, że są najmniejsze i najlżejsze na rynku. Jednak poprzez doskonałe wyizolowanie z otoczenia należy je stosować z rozwagą: zbyt głośne i długie sesje mogą doprowadzić do uszkodzeń słuchu. Preferują je zwykle użytkownicy uprawiający sportowy tryb życia. Uwielbiają je także osoby prowadzące przez nie rozmowy telefoniczne. Powodem tego są opinie mało wyślizgujących się z ucha. Pomimo różnych negatywnych czynników ich stosowania to wygoda i komfort powodują, że często są produktami popularnymi, a tym samym równie często kupowanymi.
Różnice- słuchawki dokanałowe a słuchawki douszne
Słuchawki dokanałowe posiadają gumki, które uszczelniają kanał słuchowy – dzięki temu odpowiednio uszczelniają przewód słuchowy (kanał). Z tego powodu można komfortowo reprodukować miękkie oraz mocne tony niskie. Mało tego, dzięki temu że umieszczamy je bezpośrednio w kanale nieczęsto zdarza się, że zwyczajnie wypadają. Dlatego ważną kwestią przy ich wyborze jest dopasowanie odpowiednich gumek, które występują, np. w postaci silikonowych nakładek. Taka wkładka będzie wyznaczać charakter brzemienia słuchawek, ale warto też zadbać żeby ich wielkość była optymalna. Czasami producenci oferują wiele rozmiarów takich wymiennych nakładek, trzeba jednak pamiętać o tym, że można je kupić oddzielnie. To dobra informacja, jeśli gumki słuchawkowe się uszkodzą.
Słuchawki douszne natomiast zwykle charakteryzują się tym, że nie mają stabilnego zaczepienia, np. na małżowinie. Powoduje to, że mogą się zsuwać i wypadać niepostrzeżenie. Konstruowane są jak małe głośniczki, a ich kształt jest raczej uniwersalny. Odlewa się je najczęściej z plastiku. Brak ich dostatecznego wygłuszenia może powodować również rozprzestrzenianie się dźwięku z naszego odtwarzacza na otoczenie.
To jakie słuchawki wybierzemy wynika z naszych indywidualnych preferencji. Miejmy jednak na uwadze nasze zdrowie, ale też zdrowie innych. Brak przepuszczania odgłosów z zewnątrz może być niebezpieczny, ale jednocześnie ciągle zsuwające się albo za duże zestawy słuchawkowe będą nas tylko denerwować.