Wydajne karty graficzne – po czym je poznać?

Na efektywność w grach komputerowych, prócz procesora oraz pamięci RAM, znacząco oddziałuje karta graficzna. Przekłada się ona na jakość grafiki – emitowanie ogromniejszej ilości detali, cieni, realistyczne tekstury, oraz przede wszystkim na ilość wyświetlanych klatek na sekundę. Obecnie stajemy przed wyborem nowej karty graficznej. Na rynku podzespołów komputerowych odnajdziemy multum modeli. Jaki będzie lepszy od pozostałych?

Karty graficzne, a pamięć VRAM

Pamięć VRAM to istotny parametr, na jaki będziemy zwracać uwagę podczas zakupu karty graficznej. Ilość wykorzystanej pamięci VRAM można wykorzystywać jako pewnego typu wyznacznik efektywności kart graficznych. Sprawdza się idealnie przy przyrównaniu tych samych modeli, np. Radeon RX 580 możemy zakupić w wersji 4 GB czy 8 GB. Mniej pamięci w karcie znaczy, iż jest powolniejsza oraz co za tym idzie – mniej efektywna. Tak samo w podanych wcześniej modelach GeForce GTX 1060 zakupimy wersję 6 GB, lecz w sprzedaży są również wersje 3 GB, jedynie iż są one dużo wolniejsze. Pamiętajmy, iż sama ilość pamięci nie wyznacza efektywności. Możemy w słabszym układzie (np. GTX 1060) pomieścić 15 GB pamięci VRAM, lecz i tak wciąż lepszy będzie GTX 1080 Ti w wersji z 11 gigabajtami pamięci. Pomimo wszystko ilość pamięci pokazuje możliwą efektywność konkretnego układu graficznego. Wytwórcy nie montują dużo VRAM do słabszych modeli kart graficznych.

Jak rozpoznać efektywność oraz generację kart po oznaczeniach?

Jak dobrać kartę graficzną, jak rozpoznać jej efektywność oraz generację? Wytwórcy wyszli naprzeciwko mniej doświadczonym klientom oraz wprowadzili odpowiednie oznaczenia, jakie pozwolą określić efektywność oraz generację konkretnego modelu. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na pierwszy człon liter oraz cyfr w nazwie konkretnego modelu. Czasami można także spotkać się z konstrukcjami z edycji specjalnych, gdzie trudniej poznać ich specyfikację. Dominujące na rynku karty graficzne to karty graficzne AMD oraz karty graficzne NVIDIA.

Karta graficzna zintegrowana, czy dedykowana?

Większość procesorów dysponuje wbudowanym układem graficznym, co pozwoli zmniejszyć cenę komputera i jego pobór energii elektrycznej. Wbudowane układy oferują jednakże słabszą efektywność oraz zazwyczaj sprawdzą się jedynie w mniej wymagających zastosowaniach. Wyjście to polecane jest do domowych oraz biurowych komputerów i laptopów.

Dodaj komentarz