Zastosowanie muf światłowodowych w sieciach FTTx
Mufa światłowodowa to produkt, którego nie może zabraknąć przy tworzeniu okablowania całości lub części budynku, ponieważ pozwala nie tylko na sam montaż, ale także łączenie włókien światłowodowych. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczanie kabli zarówno przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak i substancjami chemicznymi. Możliwość wielokrotnego otwarcia pozwala na łatwe i wygodne rozbudowanie instalacji. W ten sposób zarządzanie systemem światłowodowym jest niezwykle proste i wydajne, a sama sieć jest nie tylko w pełni bezpieczna, ale co ważniejsze dostosowana zarówno do obecnych, jak i przyszłych potrzeb instalatorów.
Mufy, czyli jedne z niezbędnych akcesoriów w instalacjach światłowodowych
Pomimo dość wysokich wymagań technicznych w zakresie techniki montażu, instalacje światłowodowe z każdym rokiem zyskują na swojej popularności. Jednym z niezbędnych akcesoriów montażowych w tego typu sieciach, są mufy światłowodowe, które pozwalają na skonfigurowanie sprawnie działającej instalacji, która będzie bezawaryjnie funkcjonować niezależnie od warunków.
Instalacje światłowodowe mimo wielu zalet takich jak np. bardzo wysoka prędkość oraz jakość transmisji danych, posiadają także szereg mankamentów, do których w szczególności możemy zaliczyć specyficzny sposób montażu i konserwacji linii telekomunikacyjnych. Wiąże się to z koniecznością stosowania specjalistycznych akcesoriów takich jak wspomniane mufy światłowodowe, które występują w wielu wariantach i różnią się od siebie m.in. pod względem parametrów technicznych. Ze względu na dużą różnorodność dostępnych wariantów każdy klient (instalator) powinien znaleźć produkt adekwatny do konkretnych potrzeb, niezależnie czy mówimy o małych instalacjach domowych, czy też tych większych sieciach tworzonych z myślą o biurach lub obiektach przemysłowych.
Na, co zwrócić uwagę przy wyborze mufy?
Decydując się na zakup mufy światłowodowej, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii takich jak:
- ilość miejsca na kable,
- wielkość całej mufy,
- ilość miejsca na spawy,
- rodzaj montażu,
- ilość portów wlotu i wylotu,
- materiał wykonania, a tym samym odporność na warunki atmosferyczne.
Mając powyższe na względzie, należy pamiętać, że najważniejszym parametrem technicznym, który w pierwszej kolejności winien być wzięty pod uwagę przy wyborze, jest wielkość mufy, od której zależy ilość portów wlotowych i wylotowych, którą należy odpowiednio dopasować do kabli w instalacji światłowodowej.